APARTMÁNY U KRÁLE ŠUMAVY, Borová Lada, Šumava : BOROVÁ LADA

Cesta: www.apartmanyukralesumavy.cz > BOROVÁ LADA

Kontakt

Apartmány
U krále Šumavy
Borová Lada 63
384 92 Borová Lada

tel/fax:
725 863 631

e-mail:
ukralesumavy@email.cz

 • PARKHOTEL

   
  Šumavské bylinné lázně
  Kašperské Hory
  Adults Only

 • Alpská Vyhlídka


  novinka roku 2011

 • Penzion Kašperk


  krásná rodinná dovolená
  tel. 376 582 592

 • Penzion Polka


  klid, příroda, relaxace
  tel.: 728 666 495
 • Nové Hutě


  Pension Klostermann Nové Hutě
  ideální pro rodiny s dětmi
 • Knížecí Pláně


  Hájenka uprostřed přírody a pastvin
 • Hotel Nové Údolí


  Velmi klidné místo v srdci NP Šumava
 • U krále Šumavy


  Apartmány Borová Lada

Šumava.

       
 

 

Borová Lada

Borová Lada  horské městečko, které se stává v posledním období velmi populární. Za rozvoj obce může především její ideální umístění na trase Horní Vltavice – Kvilda a samozřejmě okolí obce. Právě nabídka velkého množství turistických tras a cyklotras umožňuje naplánovat jednotlilvé okruhy výletů o různých délkách, podle potřeb návštěvníků. Pro začínající to jsou turistické výlety v bezprostředním okolí obce (Chalupská slať, kaple sv. Anny, kaplička v Šindlově, Svinná Lada apod.), náročnější mohou využít tras na Knížecí Pláně, Źďárecké jezírko, Bučinu, Nové Hutě, Polku apod.) Pro rozšíření okruhů výletů pak mohou návštěvnicí využít v letním období „zelených“ autobusů NP. Samozřejmostí jsou v zimě upravené běžecké stopy, které kopírují nejznámější turistické trasy.

Přírodní krásy, které obec obklopují, učinily z Borových Lad významné středisko šumavského turistického ruchu.

Historie obce - rozhodujícím datem vzniku obce Borová Lada i obcí okolních je rok 1750, kdy dochází z podnětu majitele vimperského panství Josefa Adama ze Schwarzenbergu. První usedlíci, většinou dřevorubci, pocházeli ze sousedních obcí panství vimperského a ze zrušených sklářských hutí. Tak v roce 1780 byly v Borových Ladech již tři rodiny. Za pouhých 75 roků, kdy se píše rok 1855, je zde postaveno 26 převážně dřevěných chalup s 230 obyvateli.

Za dalších 75 roků, má tato obec již 384 obyvatel, převážně německé národnosti. V téže době, to jest v roce 1930 je již zde zaregistrováno 29 živností. Byly to například : 2 obchody s chlebem a pečivem, 2 obchody se smíšeným zbožím, 2 krejčovství, 3 hospody, 3 kováři, 3 pily, truhlářství, mlýn, řeznictví, obuvník, kolář, pilař, povoznictví apod.

Zajímavým a velmi špinavým řemeslem bylo v Borových Ladech kolomaznictví. Výroba tuhé kolomazi byla tehdy nutná pro mazání kol potahových vozů, ale i v mlýnech, hamrech i mnohých řemeslných dílnách. 

Strategické umístění obce na soutoku tří horských říček dalo podnět k rozvoji určité průmyslové výroby. Byly to pily, mlýn a malý hamr. Za zmínku stojí i určité splavnění Malé Vltavy vytvořením prahů v řečišti, kdy bylo splavováno krátké dřevo z lesů od Knížecích Plání do Borových Lad.

Webdesign & hosting & informace o Šumavě: ŠumavaNet.CZ